instagram Takipçi Hilesi | e-ticaret | instagram Takipçi Hilesi | instagram Takipçi Hilesi | instagram takipçi hilesi | instagram Takipçi kasma | instagram profilime bakanlar | instagram takipçi satın al | instagram takipçi satın al | takipçi satın al | instagram Followers | Free instagram Followers | takipçi hilesi |

Trump: “Radikal İslam’ı Yeryüzünden Yok Edeceğiz”

0

Dünyanın sayılı milyarderlerinden Donald Trump Washington’da yerel saatle 12’de gerçekleşen törende İncil’e el basarak yemin etti ve resmen ABD’nin 45. Başkanı oldu.

Trump, ABD Yüksek Mahkemesi’nin başyargıcı John Roberts’ın huzurunda yemin etti:

Trump şu yemini etti:

“ABD’nin başkanlık makamını sadakatle yürüteceğime ve elimden gelenin en iyisini yaparak ABD Anayasasını muhafaza edeceğime, koruyacağıma ve savunacağıma yemin ederim.”

Dünyanın sayılı milyarderlerinden Donald Trump İncil’e el basarak yemin etti ve resmen ABD’nin 45. Başkanı oldu. Trump ilk konuşmasında, “Radikal İslam’ı yeryüzünden yok edeceğim!” mesajı verdi

Trump’ın konuşmasından satır başları:

“Bugünden sonra yeni bir vizyon ülkemizi yönetecek. Bugünden sonra Amerika öncelikli olacak. Ticarette, dış ilişkilerde her alanda öncelikli olan Amerikan ailelerinin çıkarı olacak. Son nefesime kadar sizin için çalışacağım. Amerika yeniden kazanmaya başlayacak. İşlerimizi geri getireceğiz. Rüyalarımızı geri getireceğiz. Yollar, tüneller, demir yolları hava yolları yapacağız. Ülkemizi Amerikan eli ve Amerikan işçiliği ile yeniden inşa edeceğiz. İki kuralımız olacak; Amerika’dan al, Amerikalı ile yap.

Bu törenin anlamı büyük bugün yalnızca yönetim transferi yapmıyoruz. Biz yalnızca yönetim transferi yapmıyoruz. Yönetimi siz halka veriyoruz. Uzun süredir, halk bunu bedelini ödedi.

Washington yüceldi, halk değil. Fabrikalar kapandı, kurulu düzen kendini korudu ama vatandaşlarımız değil Onların zaferleri sizin zaferleri sizin zaferleriniz olmadı. Bunların tamamı değişecek. Bu değişim bugün ve şu anda başlıyor.

Burada olanlar ve bizi izleyenler bu sizin gününüz. Amerika Birleşik Devletleri sizin ülkeniz. En önemlisi hangi partinin yönetimi elde ettiği değili halkın yönetimde söz sahibi olup olmadığı. 20 ocak 2017 halkın iktidarının başladığı gün olarak hatırlanacak. Herkes sizi izliyor. Milyonlarca insan burada dünyanın görmediği şekilde biraradasınız.

Çok uzun süre azınlık bir grup bu ülkeyi yönetti. Artık değişim başlıyor.

Ülkemizin unutulmuş erkek ve kadınları artık unutulmayacak.

20 Ocak 2017, bu tarih halkın bu ülkeyi tekrar yönetmeye başladığı gündür.

Amerikalılar harika okullar, güvenli mahalleler ve iyi iş imkanları istiyorlar. Bunlar son derece mantıklı talepler.

Kaybedilen işlerimizi, sınırlarımızı, refahı ve zenginliğimizi geri getireceğiz. Yeni otoyollar köprüler havaalanları yapacağız.

Radikal İslam’ı yeryüzünden yok edeceğiz.

Sürekli konuşan ve hiçbir iş yapmayan siyasetçiler dönemi artık bitti. Artık eyleme geçme zamanıdır.

Amerika’yı tekrar güçlü, tekrar zengin ve tekrar güvenli yapacağız!”

TÖRENDEN DETAYLAR

Geceyi ailesi ile birlikte Beyaz Saray’ın konukevi Blair House’ta geçiren Trump, eşi Melania Trump ile birlikte Beyaz Saray yakınlarındaki St. John Episcopal Kilisesi’ne gİtti. Trump kilisedeki ayinin ardından Beyaz Saray’a geçti.

Beyaz Saray’da Trump ve eşini başkan Barack Obama ve eşi Michelle kapıda karşıladı. Beyaz Saray’a Donald Trump yönetiminin başkan yardımcısı Mike Pence ve eşi de geldi. Pence eşini başkan yardımcısı Joe Biden ve eşi karşıladı.

ABD Başkanı Barack Obama Beyaz Saray’daki Oval Ofis’ten ayrıldı. Obama geleneklere uyarak Oval Ofis’te halefi Donald Trump’a bir mektup bıraktı. Mektubun içeriği açıklanmadı.

Obama ayrıca Twitter’daki mesajında “Durmayacağım. Bir vatandaş olarak gerçeği, adaleti, mizahı ve sevgiyi seslerinizden ilham alarak yanınızda olacağım” dedi.

Beyaz Saray’daki bu kısa misafirliğin ardından Trump, Obama ve eşleri hep birlikte yemin töreninin gerçekleşeceği Kongre Binası’na gittiler.

Yemin töreninin ardından Trump Kongre’de bazı senatörler ile birlikte bir yemeğe katılacak.

Yemin töreni alanında çok sıkı önlemler

Trump’ın yemin edeceği alanda son derece sıkı güvenlik önlemleri alındı. BBC’nin muhabiri Rajini Vaidyanathan dilimli olduğu için muzuna el konulduğunu yazdı.

Alana sokulmayanlar arasında sırt çantaları, bisiklet, insansız hava araçları, lazer ışıklar, selfie çubukları, cam kavanozlar ve termoslar bulunuyor.

Obama, eşi ve ailesi ile birlikte Beyaz Saray’ın bahçesinden son kez başkanlık helikopteri Marine One ile ayrıldılar. Daha sonra da Obama ailesi son kez başkanlık uçağı Air Force One ile seyahat ediyor; tatil için Palm Spring’e gidiyorlar.

Obama tatilinin ardından yine Washington’a gelerek burada satın aldığı Beyaz Saray yakınlarındki bir eve taşınacak.

 

Share.

About Author

Leave A Reply