instagram Takipçi Hilesi | e-ticaret | instagram Takipçi Hilesi | instagram Takipçi Hilesi | instagram takipçi hilesi | instagram Takipçi kasma | instagram profilime bakanlar | instagram takipçi satın al | instagram takipçi satın al | takipçi satın al | instagram Followers | Free instagram Followers | takipçi hilesi |

Erdoğan’dan Aldığı Ödülü ‘Toplumsal Barışa’ Adadı

0

Her yıl verilen ‘Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri’, Ankara’da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılan törenle sahiplerini buldu.

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri kapsamında edebiyat alanında Mustafa Kutlu, sosyal bilimler alanında Prof. Dr. Kemal Haşim Karpat, müzik alanında Prof. Dr. Erol Parlak, sinema alanında sanatçı Şener Şen, geleneksel sanatlar alanında Ferudun Özgören ödüle layık görülürken, vefa ödülüne ise Ord. Prof. Dr. Ahmet Süheyl Ünver layık görüldü.

“Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri Yönetmeliği” kapsamında, hizmet ve eserleri ile Türk kültür ve sanat hayatına önemli katkılarda bulunan, Türkiye’nin kültür ve sanatının yücelmesi için çalışan, özgün eserleri veya hizmetleriyle üstün kabiliyet gösteren Türk vatandaşı ve yabancı uyruklu kişi veya kurumlara, devlet adına onurlandırmak ve özendirmek amacıyla verilen Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri’nin sahipleri Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen törenle ödüllerini alıyorlar.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ödüllerin takdim edildiği törende yaptığı konuşmada, kültür ve sanatta taklit yapıldığı için kaliteli ürünler verilemediğini söyledi.

Erdoğan, “Kopya çektik, kötü taklitler yaptık. Elbette çok güzel ürünlerde ortaya koyuldu ama bunlar çok sınırlı kaldı kendi toplumumuza bile ulaşamamıştır. Kültür ve sanatta olmazsanız kendinizi camdan çelikten kuleler içinde bulursunuz. Bunu yapanlar bize sadece para para para diyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, televizyonların naklen yayınladığı törende yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi:

“Biz bu ödüllerle her biri takdiri ziyadesiyle hak eden kültür, sanat ilim insanlarımıza devletimizin ve milletimizin şükranlarını sunmayı amaçlıyoruz. Şüphesiz onların gerçek yeri milletimizin gönlüdür. Cumhurbaşkanlığı olarak hiçbir saplantıya kapılmadan, tamamen kültür ve sanat insanlarımızı takdir amaçlı bu ödülleri veriyoruz. Geçmişte dağınık bir şekilde yapılan bu değerlendirmeleri artık Cumhurbaşkanılığı bünyesinde topladık.

Kültür sanat alanında gelişemeyen bir ülkenin gerçek manada bağımsız olabilmesi en azından bağımsızlığını sürdürebilmesi mümkün değildir. Ülke olarak bu gerçeği yeteri kadar idrak edemediğimizi kabul etmek mecburiyetindeyiz. Bu ödüllerimizin değerlerimizi önce kendi insanımıza sonra bütün dünyaya tanıtmada arzu ettiğimiz neticeyi almasını temenni ediyorum.

MÜZİK ÜNİVERSİTESİ İÇİN TALİMAT

Bu yılki ödüller Edebiyat alanında Sayın Mustafa Kutlu, tarih alanında Kemal Karpat’a, Müzik alanında Erol Parlak’a, Sinema alanında Sayın Şener Şen ve Geleneksel sanatlarda Ferudun Özgeren’e verildi. Vefa Ödülü ise Sayın Süheyl Ünver’e verildi. Sayın Erol Parlak konuşmasıyla bize önemli bir yük yükledi. YÖK Başkanımız da bir müzik üniversitesi kurulması için çalışmaları başlatması lazım. Ödülleri alan herkese şükran ver tebriklerimi iletiyorum.

ÜZÜLEREK SÖYLÜYORUM Kİ…

Türkiye olarak kültür sanat alanında bazı sorunlar yaşadık. Arka arkaya maruz kaldığımız travmalar bizi beka sorunumuza o kadar odakladı ki diğer alanlara çok yönelemedik. İletişim imkânlarının böyle geliştiği bir dönemde kendimizi cam bir fanusun içine hapsedemeyiz. Diğer alanlarda olduğu gibi kültür sanatta da üzülerek söylüyorum kopya çektik, kötü taklitler yaptık. Elbette çok güzel ürünlerde ortaya koyuldu ama bunlar çok sınırlı kaldı kendi toplumumuza bile ulaşamamıştır. Kültür ve sanatta olmazsanız kendinizi camdan çelikten kuleler içinde bulursunuz. Bunu yapanlar bize sadece para para para diyor.”

ŞENER ŞEN, CUMHURBAŞKANLIĞI ÖDÜLÜNÜ TOPLUMSAL BARIŞA ADADI

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri kapsamında sinema alanında ödül alan sanatçı Şener Şen, “Bu ödülü toplumsal barışımıza katkısı olması umuduyla kabul ediyorum” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde yapılan törenle sahiplerini buldu.

Törende sinema alanında ödüle layık görülen usta sanatçı, canlandırdığı karakterleri ve rol aldığı hikâyeleri iyiye, güzele ve doğruya hizmet etmesi için seçtiğini belirtti.

Şen konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bir aktör için intihar sayılabilecek kadar uzun yıllar beğenebileceğim bir hikâyede o rolü bekledim. Halkımızın kendinden bir şeyler bulacağı karakterler yarattık. Doğru hikayelerinde toplumda çatışma yerine sevgiyi hakim kılacağına inanıyorum. 75 yaşında hala bu inanış doğrultusunda yürüyorum. Bu inanç beni ayakta tutuyor. Bu ödülü toplumsal barışımıza katkısı olması umuduyla kabul ediyorum.”

SOSYAL MEDYA İKİYE BÖLÜNDÜ

Şener Şen’in bugün Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki ödül törenine katılması sosyal medyayı ikiye böldü. Bir kısım Şener Şen’i yaptığı konuşma nedeniyle desteklerken bir grup da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte görüntü verdiği için eleştirdi.

Şener Şen geçtiğimiz yıl 20. Türk – Alman Film Festivali sırasında seyircilerden gelen, “Toplumsal eylemlere neden katılmıyorsunuz?” sorusunu yanıtlamıştı. Şen, “Oyuncunun ödevi, yaptığı filmlere hayat görüşünü yansımaktır. Bilfiil politikanın içinde olma, siyasetin içinde olma başka bir alandır. Bunu da sadece eylem yapan, hayatta başka hiçbir şey yapmayan, güzel film sevdalısı olmayanlara bırakıyoruz” şeklinde cevap vermiş, sosyal medyada eleştirilerin hedefi haline gelmişti.

Bu olayın ardından Cumhuriyet gazetesinden Ceren Çıplak’a bir açıklama yapan Şener Şen, “Meğer ne kadar sevgisizmişiz… Meğer ne kadar hoşgörüden yoksunmuşuz… Halkına ileri demokrasiyi layık görmeyen iktidarlar yüzünden sıradan vatandaşlar benimle aynı görüşten değilsin diye birbirleriyle kavgaya tutuşuyorlar. Türkiye’de herkesin aklını başına toplaması lazım. Bu cinnet halinden kurtulmazsak sonumuz iyi değil” ifadelerini kullanmıştı.

Share.

About Author

Leave A Reply