instagram Takipçi Hilesi | e-ticaret | instagram Takipçi Hilesi | instagram Takipçi Hilesi | instagram takipçi hilesi | instagram Takipçi kasma | instagram profilime bakanlar | instagram takipçi satın al | instagram takipçi satın al | takipçi satın al | instagram Followers | Free instagram Followers | takipçi hilesi |

55 Bin Sığınmacı Almanya’ya Veda Etti

0

Ev gibisi yoktur. Kimse evinden özellikle de vatanından ayrı bir coğrafyada, başkasına el açarak, sığınmak için yalvarmak istemez. Ancak savaşlar ve yoksulluk, on milyonlarca kişiyi muhtaç hale getiriyor. BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) verilerine göre, dünya genelinde 65 milyon kişi şiddet ve savaş nedeniyle evlerini terk etmiş durumda. UNHCR’nin verilerine göre bu sayının yarısı çocuk. En fazla mülteci Suriye’den. En fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülke ise Türkiye.

Alman kamu yayıncılığı kuruluşu olan Deutsche Welle’de yayınlanan bir habere göre Avrupa’da sığınmacıları en iyi karşılayan İsveç en kötüsü ise Hollanda.

Bu arada son gelen bir haber, şaşırttı. 2016’da Almanya’ya iltica başvurusunda bulunan 55 bin kişinin gönüllü olarak ülkesine geri döndüğü açıklandı. Devlet, gönüllü olarak dönenlere mali yardımda bulunuyor.

Süddeutsche Zeitung’un Federal Göçmen ve Mülteci Dairesi’nin (BAMF) verilerine dayandırdığı habere göre, Almanya’ya sığınma başvurusunda bulunan yaklaşık 55 bin kişi, 2016 yılı içinde gönüllü olarak ülkesine döndü. Buna karşılık iltica başvurusu reddedilip sınır dışı edilenlerin sayısının da  25 bin olduğu belirtildi. Gönüllü geri dönüşlerde son 16 yılın en yüksek rakamının ortaya çıkmasında devletin yaptığı mali yardımın da etkili olduğu sanılıyor. Bir diğer etkenin de sığınmacıların sınırdışı edilerek Almanya’ya bir süre sonra yeniden gelebilme imkanını kaybetmek istememelerinin etkili olduğu tahmin ediliyor.

Gönüllü olarak Almanya’yı terk eden sığınmacıların büyük çoğunluğunu Batı Balkan ülkelerinden gelenler oluşturuyor. Bu ülkelerden gelen sığınmacıların büyük çoğunluğunun Almanya’da uzun süredir mülteci statüsünü elde edemeyen ve sınır dışı edilmenin eşiğinde olanlar olduğu belirtiliyor.

BAMF’ın tahminlerine göre Kasım 2016’ya kadar ülkesine geri dönenlerin 15 binini Arnavutluk vatandaşları oluşturuyor. Onları başına ülke başına yaklaşık 5 bin sığınmacıyla Sırbistan, Irak ve Kosova takip ediyor.

AFGANİSTAN’A GÖNÜLLÜ DÖNÜŞLERDE ARTIŞ

Süddeutsche Zeitung’un haberine göre 2016’da Batı Balkan ülkelerinin yanı sıra Afganistan, İran ve Irak’a gönüllü dönüşlerde de artış yaşandı. Bu ay içinde ilk toplu sınırdışı uygulamasının gerçekleştirildiği Afganistan’a Kasım ayına kadar 3 bin 200 kişinin gönüllü olarak geri döndüğü belirtildi. Bu rakam ülkeye gönüllü geri dönüşlerde geçen yıla oranla 10 katı bir artışa işaret ediyor.

Devletin mali yardımda bulunarak teşvik ettiği gönüllü geri dönüşlerin sığınmacılar için azalan umutların eşlik ettiği bir bekleme sürecini kısalttığı savunulurken devlet daireleri için de ilgili masraflardan tasarruf anlamına geldiği belirtiliyor.

FRONTEX: “TÜRKİYE İLE MÜKEMMEL BİR İŞBİRLİĞİ İÇİNDEYİZ”

AB Sınır Koruma Ajansı Frontex’in verilerine göre, 2016 yılında AB ülkelerine 180 bini Türkiye üzerinden olmak üzere 350 bin sığınmacı geldi. Frontex İcra Direktörü, Türkiye ile işbirliğinden övgüyle söz etti.

AB Sınır Koruma Ajansı’nın verilerine göre, 2016 yılı içinde AB topraklarına gelen 350 bin sığınmacının 180 bini Türkiye üzerinden, 170 bini ise Libya ve Mısır rotasını kullanarak Akdeniz üzerinden Avrupa’ya giriş yaptı. “Ruhr-Nachrichten” gazetesinin haberine göre, Frontex İcra Direktörü Fabrice Leggeri, Türkiye ile mülteci mutabakatının imzalanmasından önceki aylar olan ocak ve şubatta bu rotayı kullanarak AB’ye gelen sığınmacıların sayısının yüksek olduğunu, ancak anlaşmanın yürürlüğe girmesinden sonra sığınmacı sayısında ciddi bir gerileme kaydedildiğini söyledi. Leggeri, Balkan rotasının kapatılmasının da bu düşüşte etkili olduğunu belirterek, “Türkiye ile işbirliğimiz mükemmel bir şekilde ilerliyor” dedi.

“GÖÇ BASKISI AFRİKA KAYNAKLI”

Öte yandan merkezi Akdeniz rotası olarak bilinen Libya ve Mısır üzerinden AB ülkelerine giriş yapan sığınmacıların sayısının ise yüzde 20 arttığı bildirildi. Frontex İcra Direktörü Leggeri, “Avrupa üzerindeki mevcut baskı Afrika kaynaklı” dedi.

AB Komisyonu perşembe günü, 100 milyon euro hacmindeki sığınmacıları kendi ülkelerinde tutmaya yönelik bir kaynağın, bu baskının hafifletilmesi yönünde etkili olabileceğini açıklamıştı. Afrika ülkelerindeki sığınmacılara yardım yapılması ve ülkelerine geri dönmek isteyen sığınmacıların da desteklenmesini öngören programa Almanya 48 milyon euro, İtalya da 22 milyon euro ile destek veriyor. Komisyon, bütçenin geri kalan kısmının ise AB’nin Afrika acil durum fonlarından karşılandığını bildirdi. Programa, Uluslararası Göç Örgütü de partner kuruluş olarak destek veriyor.

Share.

About Author

Leave A Reply